Charakteristika školy

Základní škola Dukelských bojovníků a mateřská škola, Dubenec je plně organizovaná základní škola, v 1. – 9. ročníku organizuje výuku vždy v jedné třídě. Sdružuje následující součásti: základní škola, školní družina, školní klub, mateřská škola, školní jídelna.

Jde o venkovskou školu s rodinnou atmosférou, která nabízí klidné a bezpečné prostředí v čisté lokalitě a méně početné kolektivy s dobrou možností individuálního přístupu k žákům.

Velká část dětí dojíždí autobusy, autobusová zastávka se nachází přímo před budovou školy, zastávka pro jednu linku je od školy vzdálena asi 300 metrů.

V budově školy je 9 kmenových učeben vybavených interaktivní didaktickou technikou, dvě oddělení školní družiny, tělocvična s pódiem a posilovnou, knihovna, hudebna s interaktivní tabulí. Ve 2. patře se nachází učebna informatiky s dvaceti funkčními počítači propojenými do sítě a s připojením na internet, také PC pro střih videa se skenerem.

V přízemí jsou šatny, kde mají děti od 3. třídy vlastní uzamykatelné skříňky, 1. a 2. třída má šatnu bez skříněk. V přízemí je také školní dílna s elektrickou keramickou pecí a s nově zakoupenými dřevoobráběcími stroji na přípravu materiálu pro vyučování pracovní a výtvarné výchovy.

Školní jídelna s kuchyní se nachází přímo v budově základní školy. Pro dodržování pitného režimu si mohou všichni žáci předplatit čaj na svačinu. Škola je zapojena do akce „Školní mléko“ a „Ovoce do škol“. Mateřská škola má vlastní kuchyni a jídelnu.

Ke sportovním aktivitám můžou děti kromě tělocvičny využívat travnaté hřiště s doskočištěm a běžeckou dráhou za budovou školy, případně sportovní areál obce, vzdálený 5 minut chůze. Na rozsáhlém školním pozemku se nachází také nově zrekonstruovaná školní zahrada s ovocným sadem, parkovou úpravou a venkovní učebnou, pec na výpal keramiky dřevem a prutník. Včelíny v nejvzdálenější části pozemku využívají členové včelařského kroužku.

Na škole pracuje metodik prevence, výchovný poradce, škola spolupracuje s Pedagogicko-psychologickou poradnou Trutnově a prostřednictvím logopedického kroužku zprostředkovává pomoc při nápravě poruch výslovnosti. Nadaným žákům nabízí zapojení do soutěží a olympiád v různých předmětech. Volnočasové aktivity jsou realizovány prostřednictvím zájmových kroužků – včelařského, sportovního, čtenářského, hudebního s hrou na flétnu, dramatického, lepení papírových modelů, výpočetní techniky, angličtiny pro nejmladší školáky, capoeiry, florbalu, šachů, kytary, keramiky, jógy, pletení z pedigu a zájmové tělesné výchovy.

Učitelé i děti základní školy pořádají řadu akcí pro rodiče i veřejnost: Den matek, Putování za strašidly, vánoční a velikonoční dílny, koncerty v dubeneckém kostele, Noc s Andersenem, akce pro předškoláky i děti z mateřské školy.