Charakteristika mateřské školy

Mateřská škola v Dubenci je součástí organizace Základní škola Dukelských bojovníků a mateřská škola, Dubenec. Nachází se v blízkosti základní školy a autobusové zastávky, ve středu obce. Jedná se o jednotřídní školku s celodenním provozem. Její kapacita je stanovena na 27 dětí, o které se starají dvě učitelky.

Všechny prostory školky se nachází v přízemí budovy, která byla v roce 2013 zrekonstruována. Děti mají k dispozici třídu, ložnici, umývárnu, WC a šatnu. Zdravá jídla pro děti jsou připravována paní kuchařkou ve vlastní kuchyni a vydávána v jídelně.

Prostor třídy je uzpůsoben ke skupinovým a individuálním činnostem, nechybí klidová zóna. Děti mají k dispozici přiměřené množství hraček a pomůcek pro hru i učení, pro doplnění výuky je ve třídě počítačová sestava s dotykovým monitorem, internetem, televizí a DVD, dále CD přehrávač a elektronické pianino.

Samozřejmostí je knihovna s dětskými knihami i naučnou literaturou.
Součástí školky je zahrada se vzrostlými stromy, kde najdete pískoviště, klouzačku, průlezky, kolotoč, houpačku, lavičky se stolky i altán. Pro pracovní výchovu děti využívají skleník, domek na nářadí a záhonky. Pravidelnou součástí denního programu je pobyt venku: vycházka do lesa, na pastviny, na školní zahradu, na obecní hřiště. Děti pro své pohybové aktivity také využívají tělocvičnu v základní škole.

Provoz školky je od 6. 30 do 16. 30 hodin.

Školka má pravidelný denní rytmus a řád, který navozuje dětem pocit bezpečí. Její program ale plně respektuje individuální potřeby dětí a vytváří jim možnosti k vlastnímu pokroku a seberealizaci. Učitelky se snaží o nenásilnou komunikaci, která je dětem příjemná a navozuje vztah důvěry. Volnost a osobní svoboda je vyvážena nezbytnou mírou omezení, vyplývající z nutnosti dodržovat společně stanovená pravidla.
Školka spolupracuje se základní školou, s Pedagogicko-psychologickou poradnou v Trutnově, se stomatologem, sama organizuje logopedickou prevenci.
Protože tradiční kulturní a společenské akce přispívají k přirozenému řádu života, připravují děti pravidelně besídky a vystoupení pro rodiče, účastní se akcí v obci a navštěvují představení ve Dvoře Králové nad Labem.